Belső liget
Az ellazult állapot létrehozását elsajátítva, az autogén tréning felsőfokaként képessé válunk erre az imaginációs, vizualizációs technikára.
Sokféle meditációs technika létezik, a jógában testtartásokra és légzésre épül, a tajcsi, a csikung,a jóga nidra mind a testközpontú meditáció egy-egy fajtája. A hipnózis a test mélyen rejlő erőit mozgósítja, de koncentrálhatunk egy-egy szóra, mantrára, imára, gyertyalángra, vagy az éppen végzett, jelen pillanatú tevékenységünkre, élményünkre (mindfulness, Kabat-Zinn féle tudatosság meditáció). A szimbólumterápiában minden alkalommal egy-egy természeti táj, vagy tárgy képét hívjuk és a hozzá társuló érzelmeket, asszociációkat, kommentárokat vizsgáljuk meg közösen, így végezzük el terápiás keretek közt a lélektani munkát.
Azáltal, hogy a meditációban egy természeti jelenséggé, tárggyá leszünk, kapcsolatba léphetünk erejével, szilárdságával, rugalmasságával, minden általunk neki tulajdonított jellemzőjével. A szimbólumterápiában a tudattalanban rejlő tartalmakat szeretnénk elérni, a tudattalan munkamódja ugyanis a verbalitás kialakulása előttről származó testi, szimbolikus működés. Belső képeket egyébként mindenki létrehoz az élete során: éber álmodozással, vágyfantáziákban, álmokban, valós élmények lenyomataként. Ezek különös kincseink, amiket transzformálva, értelmezve, tehát verbalitásba fordítva sok mindent megérthetünk magunkról, tudattalan világunkról, elfojtásainkról, belső hangunkról, vágyainkról, kapcsolatainkról, attitűdjeinkről.
Szimbólumaink üzenetet hordoznak, ami a nyelvvel nem elmondható, a velük való találkozás, a jelentéssel való összeillesztés igen erősen hat ránk, dinamizál, mozgósít, minden értelmezési munka nélkül magától is gyógyít. Mindemellett módunkban áll beavatkozni, úgymond jobbá tenni a képet, amelynek pszichikus energiája azután felszabadulva önállósítja magát és a külvilágban is segít létrehozni, megcselekedni, amit a képben már sikerült.
A képi terápiás munka nagy előnye, hogy a kliens sokkal jobban hozzáfér a saját belső világához, saját megoldásaihoz. Hatalmas kreatív erők szabadulnak fel, ami gyógyít, regenerál, a harmóniához, az egységhez visz közelebb. Mindeközben védett, biztonságos atmoszféra veszi körül a klienst.
Ez nem egy újkori találmány. A meditáció gyökerei több ezer évre nyúlnak vissza, a zen buddhizmushoz, a keresztény elmélkedésekhez (Loyolai Szent Ignác nevelési elvei a megtisztuláshoz, Szent Benedek, Szent Teréz…)
Azóta azonban tudományosan is bizonyították a meditatív állapot pozitív sajátosságait: készülékekkel mérhetően lelassulnak az agykérgi folyamatok, az alfa agyhullámok kerülnek túlsúlyba, lassul a pulzus, csökken a légzésszám, beindulnak a felépítő folyamatok, az emésztés.
Mindeközben pszichés hatások is létrejönnek: testi nyugalom, ellazultság érzése mellett paradox módon egy sajátos mentális aktivitás, tudati éberség jön létre. Az önismeret, az önbizalom, a bátorság nő, a hangulat stabilabbá válik, erős belső elégedettség jön létre. Fokozódik a kreativitás, a kapcsolatteremtő készség, hiszen nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak leszünk, és ez bizony vonzó kisugárzást ad.
Ne feledjük: hatalmas lehetőségek szunnyadnak bennünk! Megvan a képességünk akár az öngyógyításhoz, harmóniánk, tengelyünk megteremtéséhez a belső, mély önvalónkra való figyelés által.

Kezdőlap
Szimbólum terápia
Kapcsolat
Szimbólum terápia
Vezetett meditáció, mint az önismeret, a mélyebb problémamegoldás egy lehetséges eszköze